E shtune, 02.07.2022, 06:32 PM (GMT+1)

Nuhi Veselaj: Nga Jetëshkrimi (1)

Gjon Keka: Beteja e Torviollit dhe fitorja historike ishte fryti i parë i unitetit të Lezhës së 2 marsit 1444

Kalosh Çeliku: 'Dy gurët' e babait i gjeta në Peladhi

Brahim Avdyli: Hijet e natës

Entela Binjaku: Kontribut i arsimtarëve fierakë në edukimin e fëmijëve nga Kosova

Sabile Basha: Veprimtaria e Forcave Nacionaliste e Demokratike në Kosovë (1945-1948)

Xhelal Zejneli: Ndarja e kishës nga shteti

Adil Fetahu: Kodoshët e 'Ballkanit të Hapur' - Rama e Vuçiq, u bënë miq!

Sinan Gashi: Maltertimi nga milicia serbe dhe mjeshtria e fshehjes së krimit

Lutfi Alia: 31 Maji - Dita Ndërkombëtare Pa Duhan (6)

Lutfi Alia: 31 Maji - Dita Ndërkombëtare Pa Duhan (5)

Lutfi Alia: 31 Maji - Dita Ndërkombëtare Pa Duhan (4)

Gjon Keka: Prof. Ukshin Hoti gjeni, shkencëtar dhe patriot besnik

Lutfi Alia: 31 Maji - Dita Ndërkombëtare Pa Duhan (3)

Hazir Mehmeti: 80 vitet nga arrestimi i Norbert Joklit në pakthim

Prend Buzhala: Kuptimi perëndimor Kastriotian dhe ai oriental e rus për lirinë

Eh, si po na sillen disa qarqe tonat (jo) politike: sikur lufta çlirimtare është pronë private, sikur liria është pronë private e të cilat i privatizon... sikur ato ndahen në parcela e në këste dhe të tjerët nuk kanë se çka kërkojnë në atë hise të uzurpuar. Harrojnë se liria nuk dhurohet, liria e pushtuar  si parcelë private nuk quhet e tillë, nuk është liri...
Blerim Latifi: Dëshmori pa fotografi Ndue Dedaj: Debati për shkollën, sa herë ka provime Frank Shkreli: Me rastin e 15-vjetorit të vizitës së Presidentit George Bush në Tiranë Ndue Ukaj: Durim Taçi - Extra time Blerim Latifi: Trupat e NATO's hëngrën gënjeshtrën serbe

Nuhi Veselaj: Nga Jetëshkrimi (1)

Ç’është e vërteta, edhe pse vetëm disa muaj pas rënies së Rankoviçit, më shkonte mendja se mos do të kem pengesa përshtatshmërie politike për punësim në Qendrën shkollore teknike “19 Nëntori” të Prishtinës ku konkurrova në fillim të vitit shkollor 1966/67 për dy arsye: e para...
Gjon Keka: Beteja e Torviollit dhe fitorja historike ishte fryti i parë i unitetit të Lezhës së 2 marsit 1444 Lutfi Alia: 'Të mbrojmë shëndetin nga sëmundjet që shkakton tymi i duhanit' Sabile Basha: Prizreni nuk është si dikur Sabile Basha: Veprimtaria e Forcave Nacionaliste e Demokratike në Kosovë (1945-1948) Skender Jashari: Përvjetori i aleancës ortodokso-islamike me rastin e rënijes së qytetit të Konstantinopojës

Xhemal Ahmeti: Traumat e skllavit

Duhen më së paku edhe nja 50 vite deri sa të shuhen gjithë ata të gjeneratave postjugosllave që ende u vuan zemra për atë kohë. Kemi fjalën për ata që UÇK-në nuk e konsiderojnë lavdi por si gropa fatkeqe e fatit të tyre. Edhe kaq gjatë sepse, siç pretendojnë ca etnopsikologë; edhe gjenerata e parë pas tyre bart dhe kultivon...
Enver Bytyçi: Reciprociteti i Kosovës e izolon Serbinë dhe sjell paqe në rajon! Kalosh Çeliku: Miku kur shpallet 'armik' Florim Zeqa: Në Treviso të Italisë u mbajt turniri tradicional “Muaji i Lirisë” 2022 Fahri Xharra: Millosh Obiliqi e vrau Car Llazarin e jo Sulltan Muratin! Enver Bytyçi: Sindroma e Fraklin Roosevelt!

Aleks Kapllaj: Intervistë me "muzën" e poetit, Arilda Lleshi

Ne i kemi marrë një intervistë "Muzës" së gjuhëtarit, shkrimtarit, poetit dhe sidomos prozatorit lirik, Martin Camaj, (ky i fundit i interpretuar nga Gjergj Jozef Kola), modeles dhe studentes Arilda Lleshi, një "Muzë" e andrrave të studentëve...
Aleks Kapllaj: Intervistë me shkrimtarin Gjergj Jozef Kola, fitues i çmimit At Gjergj Fishta, me romanin "Marije Tuçi" Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Milaim Fejziun Entela Binjaku: Intervistë me "Mjeshtrin e Madh" Faik Xhani Entela Binjaku: Rigerta Loku Tushaj - Dilni e votoni një alternativë të re politike! Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Sami Repishtin, ish i burgosur politik (III)

Edison Ypi: Njeriu i Ri

Për të ngrënë i bën Mami.Mendjen ja rrit Babi.Punën ja gjen Miku.Rrogën ja jep shteti.Diplomën ja siguron zagari.Mjekrrën ja vizaton brisku.Komplimentat ja bën skilja.Moralin e mëson nga rrugaçët.Edukatën nga hajdutët.Historinë ja rrëfen soc-realizmi.Gjeografinë e kqyr në Google...
Rexhep Shahu: Bashkim Trenova – ‘Shqiptarët sipas serbëve’ Visar Zhiti: Drama çame Albert Zholi: Arat po i lënë, po marrin kurbetin... Shefqet Dibrani: Romani që të trondit me të vërtetën historike Përparim Hysi: Kumtet e bardha në libër me poezi

Ndue Dedaj: Shkrimtarët në Rrëshen, për Musine Kokalarin

Ka vite që në Rrëshen vijnë shkrimtarë, gazetarë e të tjerë për të kujtuar Musine Kokalarin, që e lidhi fati me këtë qytet për më shumë se dy dhjetëvjeçarë. Dje pritëm rreth dyzet shkrimtarë dhe poetë, që kishin ardhur në gjurmë të Musinesë. Ka diçka të shenjtë në shtegtime të tilla, të...
Ndue Dedaj: Burreli, njëqind vjet qytet Kujtim Mateli: Festë mbarëkombëtare në Frashër të Përmetit, në 176-vjetorin e ditëlindjes së Poetit Kombëtar Naim Frashëri Asllan Dibrani: Një fundjavë në mesin e monumenteve historike në qytetin e Strasburgut - Francë Petrit Aliaj: Dhurohet shtatorja e Nënë Terezës në përkujtim të veprës së saj Gjekë Gjonaj: Salçi kulturor dhe historik ka rënë në qetësi të mërzitshme

Gjekë Gjonaj: Husein Bato Dukaj, la pas një vepër që kapërcen shumë jetë

U bënë shtatë vjet  nga vdekja e parakohshme,   në moshën 56 vjeçare,  të Husein Bato Dukaj, regjisorit të parë të shkolluar  në Mal të Zi, me të cilin kam punuar disa vite  në TVMZ.  Dhe këtë përvjetor të shtatë  mu kujtua ky koleg e mik  i dashur  me vlera të larta njerëzore e profesionale i cili i donte shumë njerëzit...
Feti Tunuzliu: Kontributi i Akademik Gazmend Zajmit Sylejman Morina: Kaluan pesë muaj nga vdekja e akademik Pal Deshpalit Hazir Mehmeti: Lamtumirë burri i ndritur, Sinan Rashani! Shefqet Dibrani: Shndrinë hija mbi lirinë Gjon Keka: Nikollë Kaçorri gurthemeltari i pavarësisë së Shqipërisë

Kastriot Dervishi: Hashim Toplica Kastriot Dervishi: 1946/Dekorim si vrasës Kastriot Dervishi: Vrasje në kufi dhe dekoratat për vrasësit Kastriot Dervishi: Jo vetëm burg, por edhe detyrim për të paguar shpenzimet e gjyqit Kastriot Dervishi: Ministri i parë britanik në Shqipëri

Zeqir Lushaj: Rugova - Bogdani

Mbas 300 vjet vdekje,Braçja i rugovasve,(si kërkush tjetër)Na e solli të gjallëPjetër Bogdanin,Me “Çetën e profetënve”,Të Vet. Bogdani,E shtërngoi aq shumë,Rugovën,Nuk e la të dal nga “Çeta…”, Rugova,Hyri te Bogdani...
Zeqir Lushaj: Hajde Shëngjini! Mehmet Musa: Pranë varrit të Sadik Selmanit e Zeqir Lushaj! Zeqir Lushaj: A të kujtohet o Gjokë Beci...? Zeqir Lushaj: Numri Një do jesh për kombin Zeqir Lushaj: Çka me i urue Fritz Radovanit sot, në 80-vjetorin e lindjes së tij?

Florim Zeqa: SCG fitues i turnirit “Epopeja e UÇK-së”

Sikurse viteve paraprake, edhe këtë vit, mërgimtarët në vendet evro-perëndimore organizuan aktivitete të larmishme për nderë të “Epopesë së UÇK-së”, në kujtim të sakrificë sublime të Familjes Jashari. Për dallim nga vendet e tjera, një grup i të rinjëve kosovarë nga Provinca  Treviso...
Albert Zholi: Ahmet Shqari - Ju tregoj ata që i dhanë emër emisioneve sportive “Nga njëra ndeshje në tjetrën” Xhevahir Cirongu: Vlerësime të merituara Legjenda e Boksit Elvir Muriqi fiton trofeun për arritje të jetës në Nju Jork Kadri Tarelli: Festë sportive me vlera atdhetarie e miqësie Florim Zeqa: “Muaji i Lirisë”, garë sportive në atmosferë festive!

Jusuf Buxhovi: Lufta e Dardanës e vitit 1389 - midis mitit dhe realitetit

Sipas shumë burimeve historike, Beteja e Dardanës filloi më 15 qershor të vitit 1389 dhe përfundoi po atë ditë, diku në orët e mbrëmjes me humbjen e forcave të lidhjes së krishterë ilirike. Por, ka edhe të dhëna të tjera që atë e shohin më 19 qershor e deri te ato që e lidhin me datën 28 dhe 29 qershor...
Edi Rama zgjedh presidentin e tij, Shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Jahja Drançolli: Si sot 72 vjet më parë, kriminelët ruso-sovjetike vrasin pa mëshirë lulen dhe elitën e popullit polak! Milazim Zeqiraj: 11 Marsi 1981 ishte fillimi për një Kosovë ndryshe Floriana Garo: Edi Rama dhe Taulant Balla kanë dalë hapur në mbështetje të Lulzim Bashës 14 janar ‘90/ Demostrata e Shkodrës që i parapriu rënies së regjimit komunist


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora