• Gani Mehmetaj: Shkolla arabe në katundin shqiptar!

  Miku im nga Mali i Zi më lajmëroi se, u hap internati arab për nxënësit e Medresesë në Milesh të Malësisë nga presidenti i Malit të Zi, Filip Vujanoviç, në prani të ambasadores së Emirateve të Bashkuara arabe (donatore), ambasadorit turk në Podgoricë dhe ...
 • Fazli Maloku: Dielli Lind dhe perëndon në Shqipëri

  Pjesë nga Veprimtaria Ilegale e Kadri Manit në mesvitët e tetëdhjeta - Lëvizja Revolucionare për çlirimin e të gjitha krahinave  shqiptare nga  Jugosllavia dhe bashkimin e tyre me Nënën Shqipëri nën drejtimin e profesor Kadri Halimit...
 • Fran Gjoka: Politika shkëputet nga morali

  Realiteti shqiptar paraqitet tepër konfliktual, i krijuar tashmë edhe brenda shoqërisë së sotme. Jetojmë në një kohë tepër intensive, ku nuk ka më kohë njeri të dëgjojë lloj-lloj fjalësh të bukura apo versione demagogjike të panevojshmë nëpër mitingje apo në kolltuqet e ...
 • Sopi & Laçi: Intervistë ekskluzive me arsimtarin Hysen Terziu

  Pasi më pyet që bëra kryq para se me ngrën darkë në Stubëll, e pasi këtu në fshatin Tuaj Pozheran bëra Bismilah e mora avdes para buke, tash do ju jap përgjigjen se cilës fe i përkas; Pra; gjashtë muaj jam katolik, gjashtë muaj mysliman...
 • Gëzim Llojdia: Anita Bitri - Amazona e këngës

  Rreth 8 vjet më parë,A.Mezini dhe grupi  online art-cafe komunikonte  për çdo gjë andej dhe këtej mëmëdheut tonë. Një mbrëmje A.Mezini hodhi këtë ditar të këngëtares vlonjate ,gjetur në kompjuterin e saj.Anitë një ëndërr e bukur ,një amazonë e qiejve ...
 • Engjëll Koliqi: Jehona të fuqishme të shqiptarizmës

  Në fundjavën që e lamë pas, në Stubëll të Karadakut, komuna e Vitisë, u mbajt manifestimi tradicional, në përkujtim të Shkollës së Parë Shqipe në Kosovë “Takimet e Dom Mikelit, për të 27-tën herë me radhë...
 • Gjonaj: Frank Shkreli - emër i shquar i fjalës së shkruar

  Puna  e suksesshme e gazetarit, analistit dhe  publicistit, të njohur shqiptaro-amerikan, Frank Shkrelit,  nga fshati Amull i Komunës së Ulqinit, më ka ngjallur një respekt të jashtëzakoshëm  shumë më heret se sa fillova ...
 • Xhevahir Cirongu: Shembull për bashkitë e tjera

  Ndarja e re teritoriale adminstrative në  Shqipëri, e cila ka pak muaj që ka hyrë në vitin e dytë të saj , dhe si rezultat i kësaj ndarjeje, ka sjellë ndryshime edhe në aspektin social të vetë shoqërisë. Këto ndryshime ishin të domosdoshme, sepse i kërkonte vetë koha këto...
 • Bajram Çeliku: 40 vjetori i themelimit të KF Bashkimi

  Sporti në fshatin Cërvicë dhe rrethinën e Kërçovës, ka një historik më vete. Edhe të parët tanë dikur janë marrë me sport, edhe atë: me mundje (pelivanë), vrapimin me shkop dhe pa shkop, lojën e bishkës, hedhjen e gurit, kërcimin me shkop dhe pa shkop në një dhe tre ...